Na mystickou horu

BOREČ

PROČ NA BOREČ ?

Boreč je jedním z nejstarších chráněných území. Výstup patří mezi ty středně náročné. Společně s Lovošem má další prvenství. To se týká vybudování první okružní naučné stezky, která od roku 1981 přibližuje veřejnosti jedinečné hodnoty a vzácné přírodní jevy těchto dvou chráněných území. Cestou na Boreč se určitě nebudete nudit, vede tudy právě naučná stezka, která má 8 zastávek. Tato stezka je směrovaná tak, aby byla možnost pozorovat pestrost vzácných rostlin např. Borečka vzácná (Argionia hypophylla). Boreč můžete navštivt i v zimě. Díky síti malých skalních puklin, které protkávají celý vrh, lze spatřit stoupající teplý vzduch, jenž tvoří kouřový jev, díky kterému se hoře přezdívá Kouřící hora.

KUDY K NÁM?

Procházka pěšky / jízda na  kole:

Z Lovosic následujte modře vyznačenou stezku, která vás zavede do obce Vchynice, dále kolem obce Bílinka až do obce Struženka. Zde pokračujte po žlutě vyznačené stezce, která vede do obce Režný Újezd. Na tomto místě již začíná takzvaná naučná stezka Boreč, která je značena zeleně, vedoucí na samotný vrchol hory. Do této obce se dostanete i na kole, avšak na samotný vrch jízdu na kole nedoporučujeme. Pro delší trasu na kole můžete z Režného Újezdu pokračovat po žlutém značení až do obce Boreč, kde Vás opět zelené značení dovede až na vrchol hory, ale tentokrát z opačné strany.


Hromadnou dopravou:

Autobusovou dopravou se lze z Lovosic dostat jak do obce Režný Újezd, tak i do obce Boreč. Na požádání Vám cestu dle Vašich představ naplánují na informačním centru v Lovosicích.

   NAŠE TIPY A RADY

  • Boreč můžete navštívit jak v letním, tak i v zimním období, kdy právě v zimním období se z hory takzvaně "kouří".
  • Pokud k nám vyrážíte osobním autem, můžete jej zaparkovat v nevelké vsi Režný Újezd.