Zřícenina - Zaječí hrad

HAZMBURK

PROČ NA HAZMBURK ?

Zřícenina hradu Hazmburk je patrně nejznámější siluetou regionu. Je tvořena dvěma mohutnými věžemi Černou (postavena z tmavého čediče) a Bílou (z tesaného světlého pískovce), dalšími pozůstatky hradeb, palácových budov a hradní cisternou na vodu. Rod Zajíců ho nechal zpustnout už v 15. století.


Kopec na němž zřícenina hradu stojí není nikterak vysoký (418 metrů). Rozhledy z horní Bílé věže jsou jedny z nejkrásnější ve Středohoří. Z Hazmburku je dobře vidět i barokní zámek Libochovice.

KUDY K NÁM?

Procházka pěšky / na kole:

Nejkratší pěší cesta (12km) z Lovosic vede přes obce Sulejovice, Čížkovice, Úpohlavy, Sedlec a Klapý.

Turistická trasa (16km) vede z Lovosic po modré stezce do obce Vchynice, dále po zelené ke hradu Košťál a odtud po červené (Zlatá stezka Zemí hradů) přes obec Sedlec až na Hazmburk.

Cyklotrasa č. 3118 (20km) vede z Lovosic přes obce Sulejovice, Želechovice, Úpohlavy, Třebenice, Dlažkovice a obec Lkáň. Dále pokračujeme po cyklotrase č. 3119 do obce Klapý.


Hromadnou dopravou:

Autobusovou dopravou se lze z Lovosic dostat do  obce Klapý. 

                                                                                            Jízdní řád ZDE                                                                                                                                                                Vlakovou dopravou pojedete na zastávku Slatina pod Hazmburkem, kde se po žluté stezce dostanete na zříceninu hradu Hazmburk.

Jízdní řád ZDE