Lovosický barokní chrám

KOSTEL SV. VÁCLAVA

KUDY K NÁM?

Pokud jste zdaleka a jedete autem, stačí dojet do města Lovosice, kde můžete zaparkovat na některém z několika městských parkovišť. Barokní kostel se nachází v Lovosicích hned vedle Václavského náměstí u křižovatky ulic Osvoboditelů, 8. května a Kostelní.
Pokud pojedete vlakem a vystoupíte v Lovosicích na vlakovém nádraží, můžete ke kostelu dojít pěšky nebo dojet autobusem MHD. Kostel je od vlakového nádraží asi deset minut pěšky a asi dvě minuty autobusem. 

PRAKTICKÉ INFORMACE 

Římskokatolická farnost sv. Václava v Lovosicích

R.D. ICLic. Mgr. Józef Szeliga

Ulice: Zahradní 32/2
Město: 410 02 Lovosice

Mobil: 777 020 426

Email: farnost.lovosice@dltm.cz

Webové stránky: https://farnostlovosice.cz/

PROČ KOSTEL SV. VÁCLAVA?

Barokní kostel Sv. Václava je významnou stavební památkou. Kostel stojí na místě, kde stál původní dřevěný kostel. Starý kostel stál až do roku 1732 a je připomínán v listinách již ve 13. století. Nový kostel byl vystavěn v letech 1733 - 1748 na náklady Bádenských z Badenu a z části majetku církve. Stavitelem byl Petr Antonín Versa .Kostel je jednolodní s hlavní věží, na které jsou ve výklencích umístěny sochy sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého. Nad hlavním vchodem je znak Bádenských.V interiéru je celá klenba pokryta malbami z roku 1740 znázorňující výjevy z legendy o sv. Václavu.Hlavní oltář je z roku 1745 a oltářní obraz sv. Václava z roku 1887. Kazatelna byla vystavena v polovině 18. století. Křtitelnice pochází z roku 1716 a je z původního kostela. V presbytáři ve zdi je zasazen náhrobník markraběnky Marie Františky Bádenské z roku 1702, pod ním je umístěno ve stříbrné schránce její srdce.