něco z historie

Možná jste už někdy slyšeli pořekadlo: "Je dlouhý jako Lovosice." Městečko si toto rčení vysloužilo tím, že je skutečně táhlé, a to od dávný dob. První zmínka o Lovosicích se objevuje 12. dubna 1143. V roce 1600 byly Lovosice povýšeny na město. Velkého rozmachu dosáhly v 19. století, ačkoliv začátek století nebyl příliš šťastný. V roce 1809 lehlo prakticky celé město, včetně zámku, popelem. Ale brzy se z této pohromy vzpamatovalo. Zásluhou nového majitele města Jana Schwarzenberga byl poměrně brzy obnoven nejen zámek, ale i soukromé domy a hospodářské objekty. V roce 1849 se Lovosice staly okresním soudním městem (byly jím až do 1. 7. 1960).

Objevujte stovky let staré skvosty

A právě za stavbami Lovosic mohou vést vaše první kroky. Rozhodně si nenechte ujít prohlídku budov současné i bývalé secesní radnice, renesančního zámku a barokního kostela sv. Václava. Secesní radnici postavil v roce 1907 litoměřický stavitel Alexander Grandissa. Slavnostně otevřena byla o rok později. Do současné krásy byla opravena v roce 1992. Při této příležitosti stavitelé dovnitř kupole umístili i schránku s aktualitami a sadami mincí, jako vzkaz pro budoucí generace. V roce 2014 byl za pomoci evropských dotací nově zrekonstruován sál a přilehlé místnosti radnice, ve kterých město nyní pořádá kulturní akce, výstavy, koncerty atd. Nově zrenovované prostory jsou pro veřejnost otevřeny každý všední den.

Lovosice jsou od počátku především obchodním městem. Vypovídá o tom i jejich poloha na křižovatce dálkových cest, které se využívaly již v raném středověku pro obchody směrem do Saska a naopak. Ve stejné době vzniklo jedno z nejvýznamnějších středoevropských obchodních center. Lovosice také mají velmi dlouhou průmyslovou tradici, zejména v chemickém a potravinářském průmyslu. Ostatně to poznáte na mnoha místech, třeba při procházce městem. Lovosické průmyslové srdce tepe svým životem i nadále, během posledních let tady začaly působit nové zahraniční firmy z oblasti elektrotechnického a strojírenského průmyslu.