Malebným údolím za skvostným výhledem

LOVOŠ A OPARENSKÉ ÚDOLÍ

KUDY K NÁM?

Pokud jedete autem, můžete jej nechat v obci Malé Žernoseky, Velemín, Oparno a nebo v Lovosicích. Ideální jsou Lovosice, pokud si schcete projít celé údolí dle naučné stezky Lovoš. Pokud jedete na kole, tak můžete vyrazit z Velemína (cesta neustále z kopce) a pro náročnější naopak z Lovosic. Vlak již bohužel do Oparna nejezdí, ovšem z Lovosic jezdí "vlako-bus". Náhradí doprava, který Vás dopraví do Oparna namísto vlaku.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Chata na vrchu Lovoš
Oparno 8, 410 02 Lovosice
+420 607 184 600
+420 724 221 711
Více zde: https://www.chata-lovos.cz/o-nas/

PROČ LOVOŠ A OPARNO?

Krásu a rozmanitost přírody Českého středohoří návštěvníci ocení co by kamenem dohotil od města Lovosice. Oparenské údolí je vedle mohutného labského údolí nejznáměnší a nejvíce navštěvované údolí v Českém středohoří. Táhne se od Velemína po Malé Žernoseky odkud nabízí přes 5 km dlouhou, příjemnou a nenáročnou procházku podél Milešovského potoka. Údolím vede naučná stezka Lovoš.Právě po této naučné stezce se z Malých Žernosek příjemnou procházkou dostanete až na vrchol přirozené dominanty Lovosic. Hora Lovoš (570 m n. m.) je tvořena dvěma vrcholy (Velkým a Malým Lovošem, zvaným též Kybička). Po výstupu na vrchol oceníte jeden z nejkrásnějších výhledů v Českém středohoří. Občerstvit se můžete v místní turistické chatě, která na vrcholu stojí již od roku 1892.Oblast je rájem pro nenáročné cyklisty a rodiny s dětmi. Podél celého udolí se táhne cyklostezka č. 25 (Most-Doksy), která lemuje místní stavení, mlýny, penziony, hospůdky, ale také zříceninu hradu Oparno.

NÁŠ TIP
Nechte se vlakem/autobusem dopravit do obce Velemín. Zde začněte putování skrze celé udolí. Celou cestu pojedete mírně z kopce, takže výlet je ideální pro všechny věkové kategorie. V Černodolském mlýnu se posilněte a zároveň pěší chůzí dojděte na zříceninu hradu (hrad se tyčí přímo nad mlýnem). Poté nasedněte na svá kola, obdivuje krásy malebného údolí, zastavte se například v místním seniorparku u Malých Žernosek a na kolech dojeďte až k Žernoseckému přívozu u řeky Labe. Zde se opět můžete občerstvit v příjemné hospůdce a podél řeky vyrazit do Lovosic, které nabízejí řadu dalších aktivit. Celková trasa má asi 10 km.

Pohled z Lovoše

Zřícenina hradu Oparno